Hogyan működik a pillanatragasztó?
94 éves korában elhunyt a szuperragasztó feltalálója, Harry Coover. A ragasztót véletlenül fedezte fel, amikor az Eastman Kodak New York-i laboratóriumában dolgozott.
Coover egy olyan átlátszó műanyagot próbált kifejleszteni, amelyet a katonák fegyverzetének ellátására használhattak. Korábban cianokriláttal dolgozott, de túlságosan nehézkesnek találta a ragasztást.
Néhány évvel később Coover kifejlesztette a vegyszerben mint ragasztóban rejlő lehetőségeket, és a vietnami háborúban a sebek lezárására használták spray formájában.
Hogyan működik a szuperragasztó, és mitől olyan ragadós? Hiszen egyetlen négyzetcentiméternyi anyag több mint egy tonnát képes megtartani.
Hogyan működik a szuperragasztó
- A szuperragasztó fő összetevője egy cianoakrilát nevű vegyi anyag, egy akrilgyanta, amely szinte azonnal kötést képez (megszilárdul).
- Az egyetlen kiváltó ok, amire szüksége van, a vízben található hidroxil-ionok.
- A víz nyomokban szinte mindenben és a környező levegőben megtalálható, ami a ragasztó ragacsossá válását okozza.
- Nedves körülmények között működik a legjobban, bár nem tanácsos ázott, nedves felületen elkezdeni a ragasztást.
Szuperragasztó a bűnözés ellen?
- A ciánakrilátnak más célja is van, amikor éppen nem a ragasztással van elfoglalva; a bűnüldözés felbecsülhetetlen értékű eszközévé vált.
- A ciánakrilát felmelegedése olyan gőzöket bocsát ki, amelyek sima felületeken ujjlenyomatokat hozhatnak felszínre.
- A láthatatlannak tűnő ujjlenyomatok reakcióba lépnek a füsttel, lágy, fehér polimert képezve, így az ujjlenyomatok láthatóvá válnak.