Hogyan lehet tudni, ha a kelbimbó megromlott
A kelbimbó hasonlít a káposztafejre, de miniatűr méretben. Mindkét zöldség ízében is nagyon hasonló, de összehasonlítva a kelbimbónak enyhébb az íze és sűrűbb a textúrája. Ezek keresztesvirágú zöldségek, amelyek antioxidánsokban, A- és C-vitaminban, indolokban és más szükséges tápanyagokban gazdagok. Bár egész évben megvásárolhatóak, a fő termesztési időszakuk ősztől kora tavaszig tart. Főzve a kelbimbó diós ízt ad, amely a klasszikus őszi főzésre emlékeztet.
Útmutató a kelbimbó megromlásának megállapításához
Ha azt gyanítja, hogy a kelbimbó megromlott, kövesse az alábbi utasításokat, hogy megbizonyosodjon róla:
- Vigyen néhány kelbimbót az orrához, és érezze az illatát. Ha a szaga büdös, vagy ha penészszagú, vagy ha az illata nem friss vagy földes, akkor rossz a kelbimbó.
- Ellenőrizze a kelbimbó külső megjelenését, és nézze meg, hogy nem nyálkás-e. Ha ez a helyzet, vagy ha bizonyos területeken mélyedések vannak rajtuk, akkor rothadásnak indultak. Vagy azonnal fel kell használnia, vagy ki kell dobnia őket.
- Nézze meg a kelbimbó külső leveleit. Ha bármilyen elszíneződést lát, vagy ha homályos penészgombát észlel rajtuk, akkor penészesedés kezdődött rajtuk, és gondolkodás nélkül ki kell dobnia őket.
- Nézze meg a kelbimbó színét. Ha a levelek szélén barna színt lát, akkor valószínűleg megromlott. Ettől még fogyasztható, és a barna leveleket lehúzhatja, a maradékot pedig megfőzheti. De azonnal el kell fogyasztania, mielőtt tovább rothadna.
- Vizsgálja meg a kelbimbó szárának alját. Ha barna vagy fekete színű, az a penész jele, és azonnal ki kell dobnia.
- Nézze meg a kelbimbót, és nézze meg, hogy lát-e vagy érez-e rajta szürke port. Ha igen, akkor ez a gomba által okozott lisztharmatra utal. Azonnal dobja ki őket
- Ha a káposztához hasonlóan a nyers kelbimbó is fonnyadt, fonnyadt, pépes, penészes vagy ázott, akkor nem szabad tovább fogyasztani.
Tippek a friss kelbimbó vásárlásához
Ha a piacon vásárol kelbimbót, keresse a kemény, tömör és élénkzöld kelbimbókat. Íme néhány tipp, amely segíthet megvásárolni a legjobb kelbimbót, ami a piacon kapható, és elkerülni azokat a kelbimbókat, amelyek már a boltban megromlottak:
- Vásárolja meg a szárához rögzített csírákat, ahelyett, hogy laza csírákat vásárolna.
- Kerülje az olyan csírákat, amelyeknek a színe egy kicsit barna vagy sárga, amelyeknek a levelei kihúzódnak a közepükből, és amelyeknek a tapintása olyan, mintha zúzmarás lenne.
- Ha a csírákon repedéseket vagy gödröcskéket lát, akkor valószínűleg penészes a belsejük.
- Olyan kelbimbót válasszon, amelyik a lehető legkisebb. Minél kisebb, annál édesebb az íze. A nagyok ízükben inkább a káposztára hasonlítanak.
- Győződjön meg róla, hogy a kelbimbót hűtve mutatják be. A szobahőmérsékleten tárolt kelbimbók levelei nagyon hamar megsárgulnak. Ha már sárgulnak, barnulnak vagy fonnyadnak a
- levelei, akkor nem friss, és nem megfelelően kezelték.
- Szagolja meg a kelbimbót. Ha káposztaillatuk van, akkor öregek.
- Kerülje azokat, amelyek puhák és puffadtak.
- A megvásárolt csíráknak hasonló méretűnek kell lenniük. Ezzel lehetővé teszi, hogy mindegyik egyenletesen süljön meg.
Hogyan kell a kelbimbót megfelelően tárolni
Ha már a legjobb kelbimbót hozta otthonába, akkor azt is megfelelően kell tárolni. Soha ne mosd meg a kelbimbót, ha tárolni szándékozol. A víz megreked a csírák belsejében, és gyorsabban rothadnak. Bár a hűtőszekrényben akár két hétig is elállnak, a legjobb, ha minél hamarabb elfogyasztod őket. Minél idősebb egy zöldség, annál nagyobb tápanyagveszteségen megy keresztül.