Hogy lehet segíteni egy depressziós emberen
1. Ismerje meg a depressziót
Bár a súlyos depressziós zavar alapvető jellemzője egy legalább kéthetes időszak, amely alatt vagy depressziós hangulat, vagy az érdeklődés vagy az öröm elvesztése tapasztalható, a depresszió nem statikus betegség. A depresszióban szenvedő embereknek lehetnek nagyon jó napjaik, akár néhány jó nap is egymás után, hogy aztán ismét jelentősen lehangolt hangulatot tapasztaljanak. A depressziónak van egy hullámzása, amelyet a szerettei nem mindig értenek meg.
- A depresszió a következő tünetekkel járhat:
- Szomorúság, könnyedség vagy reménytelenség érzése.
- Étvágyváltozás (beleértve a súlygyarapodást vagy -csökkenést)
- Alvászavarok (túl sokat vagy túl keveset alszik)
- A szokásos tevékenységek iránti érdeklődés vagy öröm elvesztése
- Fáradtság (még a kisebb feladatok is több időt vehetnek igénybe).
- Szorongás vagy nyugtalanság
- Dühkitörések
- Értéktelenség vagy bűntudat érzése (beleértve a múltbeli eseményeken való töprengést)
- Gondolkodási, koncentrációs vagy döntéshozatali nehézségek
- Gyakori halálgondolatok, beleértve az öngyilkossági gondolatokat is.
- Megmagyarázhatatlan fizikai tünetek
A partner segítésének első fontos lépése a betegség megértése. A depresszió tünetei eltérőek lehetnek, és idővel változhatnak. Természetesen olvashat a depresszióról, és további információkért szakemberhez fordulhat, de a legjobb módja annak, hogy megértse, hogyan éli meg partnere a depressziót, az, hogy nyitott kérdéseket tesz fel, és empatikusan hallgatja meg.
2. Ajánljon támogatást
Lehet, hogy úgy érzi, hogy a legjobb módja a segítségnyújtásnak az, hogy megkeresi a legjobb elérhető kezelést a környéken, támogató csoportokat keres, vagy beszélget más, depresszióval küzdő emberekkel, hogy kiderítse, mi „működik”, de gyakran a legjobb dolog, amit a partneréért tehet, hogy egyszerűen elmegy egy pszichológushoz.
Nem tudsz mindenre választ, és ez rendben is van, de amit tehetsz, az az, hogy leülsz és meghallgatod. Foghatod a partnered kezét, megölelheted, és jelen lehetsz. Válaszolhatsz bátorító kijelentésekkel:
- „Mondd el, miben tudok segíteni”.
- „Fontos vagy nekem.”
- „Én itt vagyok neked.”
- „Együtt túljutunk ezen.”
3. Bátorítsa , hogy keressen kezelést
Sok depressziós ember esetében a tünetek elég súlyosak ahhoz, hogy észrevehető problémákat okozzanak a mindennapi tevékenységekben, például a munkában, az iskolában, a társas tevékenységekben vagy a kapcsolatokban. Más emberek azonban lehet, hogy nem ismerik fel, hogy depressziósak. Lehet, hogy nem értik a depresszió tüneteit, és azt gondolják, hogy az érzéseiket csak el kell viselniük.
Az emberek túl gyakran úgy érzik, hogy csak meg kell akarniuk javítani magukat, de a depresszió kezelés nélkül ritkán javul. Segíthet a partnerének azzal, hogy bátorítja a kezelést, és ott van a találkozókon.
A következőkkel segítheti partnerét abban, hogy fontolóra vegye a kezelés igénybevételét:
- Ossza meg az Ön által észlelt tüneteket
- Fejezze ki aggodalmát
- Fejezze ki, hogy hajlandó segíteni, beleértve a találkozók megszervezését és előkészítését is.
- Beszélje meg, hogy mit tanult a depresszióról.
- Beszéljen a kezelési lehetőségekről, beleértve a pszichoterápiát, a gyógyszeres kezelést és az életmódváltást.
4. Támogató otthoni környezet kialakítása (barát/barátnő vagy közeli barát esetén)
Fontos, hogy ne feledje, hogy partnere depressziója senkinek sem a hibája. Bár Ön nem tudja helyrehozni, az Ön támogatása segíteni fogja partnerét abban, hogy átvészelje ezt a nehéz időszakot.
Az életmódbeli változások nagy változást hozhatnak a kezelési folyamat során. Mivel a depresszió megzavarhatja az ember energiáját, és hatással lehet az alvásra és az étvágyra is, a depressziós embereknek nehéz lehet egészséges döntéseket hozniuk. Ön is segíthet:
Koncentráljon az egészséges táplálkozásra. Vonja be partnerét az egészséges ételek közös megtervezésébe és elkészítésébe, hogy ösztönözze a jobb ételválasztást.
Tornázzanak együtt. A napi testmozgás javíthatja a hangulatot. Tervezzen napi sétát vagy kerékpártúrát, hogy inspirálja a testmozgáshoz való visszatérésre.
Segítsen partnerének kitartani a kezelés mellett. Amikor csak lehetséges, vezessenek együtt a találkozókra, és üljenek együtt a váróteremben. A pszichoterápia a kezdeti szakaszban érzelmileg kimerítő lehet. A támogatás segít.
Teremtsen alacsony stressz-szintű környezetet. A rutinok segíthetnek a depressziós embereknek abban, hogy úgy érezzék, jobban kézben tartják mindennapi életüket. Fontolja meg egy napi menetrend létrehozását az étkezések, a gyógyszerek és a házimunkák kezelésére.
Készítsenek közös terveket. A depresszió okozhatja az örömteli tevékenységek iránti érdeklődés elvesztését. Emiatt a depressziós emberek néha kerülik a társas érintkezéseket. Kössön heti egy időpontot, hogy kölcsönözzenek ki egy filmet, menjenek el kirándulni, vagy akár társasjátékozzanak. Kezdje kicsiben, hogy segítsen szerettének újra elkezdeni a szocializálódást.
Adjon pozitív megerősítést. Amikor az emberek reménytelennek érzik magukat, hajlamosak szigorúan megítélni magukat. Ügyeljen arra, hogy rámutasson az erősségekre és a javítandó területekre, hogy segítsen partnerének látni a fejlődést.
5. Koncentráljon a kis célokra
A depresszió nyomasztó érzés. Ha valaki súlyosan depressziós, még az ágyból való kikelés is monumentális feladatnak tűnhet.
Segíthet a partnerének, ha apró célokat és napi eredményeket tűz ki és ismer el. A nagyobb feladatok (pl. új állásokra való jelentkezés) kisebb feladatokra bontása (pl. önéletrajz frissítése, kísérőlevél írása, a rendelkezésre álló álláslehetőségek felkutatása) segíthet partnerének abban, hogy apró lépéseket tegyen a normális napi tevékenységekhez való visszatérés felé. Azoknak, akiknek nehézséget okoz minden nap kikelni az ágyból, összpontosítson arra, hogy felkeljen, lezuhanyozzon és egészséges ételt egyen.
Partnere valószínűleg javulni fog a kezelés hatására, de Önnek türelmet és megértést kell gyakorolnia, amikor egy depressziós epizódon dolgozik.
6. Ismerje az öngyilkosság figyelmeztető jeleit
Az öngyilkosság kockázata mindig megemelkedik a major depressziós zavar alatt. Fontos, hogy ismerje a vörös zászlókat, és azonnal orvosi segítséget kérjen:
- Beszélgetés az öngyilkosságról
- Az öngyilkossági kísérlethez szükséges eszköz beszerzése, például fegyver vásárlása vagy tabletták felhalmozása
- Szélsőséges hangulatingadozások – egyik nap nagyon feldobott, a másik nap pedig mélyen lehangolt.
- Társadalmi visszahúzódás
- A halál gondolataival való foglalatosság
- Észrevehető változások a szokásos napi rutinban
- A reménytelenséggel való elhatalmasodás érzése
- Kockázatos vagy önpusztító viselkedés, beleértve a drog- vagy alkoholfogyasztást vagy a felelőtlen vezetést.
- A tulajdonok elajándékozása
- Búcsúzkodás
- Az ügyek rendezése
- Személyiségváltozások kialakulása
A depressziós partner ápolása érzelmileg megterhelő a gondozó számára. Fontos, hogy ebben az időszakban gyakorolja az öngondoskodást, és növelje saját támogató hálózatát.
7. Legyen aktív hallgatóság
Nehéz lehet hátradőlni és hallgatni, amikor valójában legszívesebben beleugranál és segítenél, de a partnerednek szüksége van arra, hogy támogasd, ne pedig irányítsd. Próbálja ki ezeket az aktív hallgatási készségeket:
- Legyen teljesen jelen, amikor beszél. Tegye félre az eszközeit, és teremtsen időt a meghallgatásra
- Használjon nonverbális jeleket, például bólogatást, szemkontaktust és lehajolást, hogy megmutassa, hogy figyel.
- Parafrazálja a hallottakat, és tegyen fel ellenőrző kérdéseket.
- Használjon empatikus válaszokat, mint például „ez nehéznek hangzik” vagy „értem, miért küzdesz most”.
- Ne ítélkezzen és ne adjon tanácsokat