Hogyan igyuk a csalánteát
Hogyan készítsünk csalánteát
Vásárolhatsz csalánteát szálasan vagy teafilterekben, de a leveleket magad is termesztheted vagy szedheted. A friss levelek esetében kísérletezzen a csalán és a víz arányával, de általános referenciaértékként két csésze víz jut minden csésze levélre. Íme a módszer:
- Adjon vizet a levelekhez.
- A vizet épp csak forraljuk fel.
- Kapcsolja le a tűzhelyet, és hagyja állni öt percig.
- Öntse át a keveréket egy kis szűrőn.
- Adj hozzá egy kis mézet, fahéjat vagy steviát, ha szeretnéd.
- Kezdetben csak egy csésze csalánteát igyál, hogy megbizonyosodj arról, hogy nem reagálsz rá.
Csalántea pozitív hatásai
A történelemben az emberek a csalánt számos betegségre használták, többek között:
- nátha és szezonális allergia
- nehéz vizeletürítés
- gyulladás és ízületi fájdalom
- izomgörcsök
- magas vércukorszint
- bakteriális fertőzések, például húgyúti fertőzések
A csalánteával kapcsolatos tudományos kutatások azonban korlátozottak. A legtöbb tanulmány a szárított csalánlevelekre vagy csalántinktúrákra összpontosít.
A csalán tea mellékhatásai
A csalánlevél és a csalántea felnőttek számára általában biztonságos. Azonban, mint minden gyógynövényes gyógymód esetében, egyeseknél előfordulhatnak mellékhatások.
Nincs sok bizonyíték arra vonatkozóan, hogy a gyógyteát fogyasztó embereknél mennyire gyakoriak a mellékhatások. Egyesek arról számoltak be, hogy a csalántea főzetére allergiás reakciót tapasztaltak, beleértve az olyan tüneteket, mint a csalánkiütés.
A virágzó csalánnövényekkel foglalkozó embereknél pollenallergia következtében allergiás nátha is kialakulhat. A csalán pollenje a melegebb hónapokban gyakran okoz szénanáthát.
Az is lehetséges, hogy a csalán hatással lehet az ösztrogénszintre. Egy 2007-es esettanulmány egy férfiról szól, akinél mellszövet alakult ki, és egy nőről, akinél a csalánfogyasztás miatt magas ösztrogénszint és mellbimbóváladék alakult ki. Nem világos azonban, hogy ezek a mellékhatások mennyire gyakoriak.