Hogyan működik egy kovácsműhely?
Most pedig hajlítsd meg! Alakítsd át valami újjá. Alakítsd a fémet virággá, gyémánttá vagy akár egy nagy körré. Légy fantáziadús! Alakítsd át a fémdarabot bármivé, amivé csak szeretnéd.
Várj, micsoda? Nem tudod megformálni a fémet? Túl erős ahhoz, hogy meghajlítsd? Ó, elfelejtettük mondani! Ahhoz, hogy a fémből valami újat tudj csinálni, szükséged lesz egy saját kovácsműhelyre.
A „kovácsműhely” többféle dologra is utal. Néha a kovácsműhelyt nevezik így. A kovácsok olyan emberek, akik fémből, általában vasból készítenek dolgokat. Ehhez a munkához a kovácsok tűzhelyet használnak, amely felmelegíti az anyagot. Ezt a tűzhelyet kovácsműhelynek is nevezik.
Oké, most már tudod, mi az a kovácsműhely. De hogyan is működik pontosan? Gondolj vissza arra, milyen volt, amikor megpróbáltad meghajlítani azt a fémdarabot. Ha valami kicsi volt, például egy gemkapocs, akkor valószínűleg nem volt túl nehéz. De minden ennél sokkal erősebb fém elég nehézkes. A fém megmunkálásához a kovácsoknak először fel kell melegíteniük a fémet.
Maga a kovácsműhely többféleképpen működhet. Képzeljünk el egy kandallót vagy fatüzelésű kályhát – a kovácsműhely nagyon hasonlít rá. A fűtéshez sok kovácsműhely szénnel működik. A szénnel működő kovácsműhelyhez a kovácsnak fújtatóra is szüksége van, hogy levegőt juttasson a tűzbe. Más kovácsműhelyek gázzal vagy napenergiával működnek.
Miután a kovácsműhelyt ezen energiaforrások valamelyikével felfűtötték, ideje nekilátni a munkának. A kovács egy fogóval fogja meg a fémet, és a kovácsműhelyben melegíti fel. Ezután egy nagy üllő fölé tartja a fémet, és kalapáccsal ütögeti, a kívánt formára alakítva azt.
A kovácsok évezredeken át szinte minden olyan fémtárgyat elkészítettek, amelyre a mindennapi életben szükség volt. Ők készítették a kalapácsokat, szögeket és csavarokat, amelyeket az építkezéshez használtak. A földművesek számára ekéket, a katonák számára fegyvereket, a lovak számára pedig patkókat készítettek. A kovácsok készítették a mindennapi emberek számára a háztartási fémtárgyakat, például gyertyatartókat és használati tárgyakat is.
Az ipari forradalom után a kovácsolás megváltozott. A gőzkalapács és más technológiák kifejlesztésének köszönhetően a kovácsolás ma már nagyrészt automatizált folyamat. Néhányan azonban még mindig gyakorolják a hagyományos kovácsolást hivatásként és hobbiként egyaránt.